sâmbătă, 16 octombrie 2010

Rapid Ulmeni - Unirea Spantov

Un nou episod din "El Clasico" de liga a IV-a s-a disputat sambata,16 octombrie 2010.Suprafata de joc s-a prezentat acceptabil la ora inceperii partidei.Spantovul a inceput cu Radu-Stefan-Ciolacu-Stoian-Bugheanu-Braică-Botezan-Gustin-Enita-Paraschiv-Dumitrescu.Meciul a inceput cu o dominare clara din partea oaspetilor,acestia reusind sa deschida scorul dupa numai 10 minute de joc prin Razvan Gustin care a reluat cu stangul din centru careului de 16 m,0-1.Posesia prelungita a unionistilor a rezultat un nou gol,venit dupa un corner batut de Botezan la care Mihai Braică s-a inaltat si a reluat cu capul centrarea sosita pe coltul scurt,0-2.Rapidul din Ulmeni a avut momente mai bune la jumatatea reprizei si a reusit golul de 1-2 prin atacantul formatiei care l-a executat pe goalkeeperul Radu cu un sut din careu.Stefan Dumitrescu a demonstrat din nou,daca mai era nevoie,ca este principalul pericol pentru poarta adversarilor;a reusit o scarita superba dupa ce a scapat singur cu portarul si a majorat scorul la 1-3.Scorul pauzei a fost 1-3.Golgeterul de anul trecut ,Costi Paraschiv,a reusit al 5-lea gol din acest sezon;a inscris cu un sut la coltul lung din 15 m dupa o pasa din partea dreapta de la Braică,1-4.Mijlocasul dreapta a reusit inca o pasa de gol dupa ce l-a servit in centrul careului pe Stefan Dumitrescu,acesta urcand scorul la 1-5.Marian Stefan a reusit primul gol pentru Unirea Spantov atunci cand a introdus in plasa din 5 m o minge respinsa de apararea adversa,1-6.Dupa mai multe schimbari ale echipei oaspete,Rapidul a inscris pentru 2-6 ,iar cateva minute mai tarziu a reusit si golul al treilea,3-6. Mihai Braică a reusit a treia pasa de gol din acest meci dupa ce i-a centrat in careu lui Sorin Enita care a inchis tabela cu un sut din 10 m.Scor final 3-7,iar Unirea castiga din nou derby-ul local.