sâmbătă, 9 octombrie 2010

Unirea Spantov-Lumina Frumusani

Meciul s-a disputat pe o ploaie marunta,temperatura fiind nefavorabila,8 grade.Partida a fost dominata clar de juniorii vicecampioni care au controlat jocul in proportie de 80 %.Costi Paraschiv a adus gazdele in avantaj dupa ce a introdus in plasa o minge respinsa de portar in fata,1-0.Baietii atacau in continuare ,in cautarea golului doi,acesta sosind odata cu reluarea cu capul din 7 m a lui Stefan Dumitrescu,2-0.Cu zece minute inainte de pauza Mihai Braică a ratat o lovitura de la 11 m,obtinuta de el,dupa un fault in suprafata de pedeapsa,jucatorul fiind huiduit copios de propria galerie. Acesta a fost scorul cu care echipele au intrat la vestiare.Dupa pauza gazdele atacau in valuri poarta celor de la Frumusani si au reusit sa inscrie pentru 3-0 prin Ionut Bugheanu ,acesta sutand de la 16 m lateral stanga direct sub bara.Stefan Dumitrescu a reusit dubla 6 minute mai tarziu cand a marcat din 6 m in urma unei centrari venite de la Sorin Enita,4-0.Acelasi Enita a obinut un penalty pe care l-a transformat cu calm in dreapta portarului ridicand scorul la 5-0.Mihai Braică s-a revansat pentru ratarea de la 11 m si a reusit sa inscrie cu un sut din careul de 16 m dupa ce a ramas singur cu portarul.Scorul a devenit in acel moment 6-0,acesta fiind si rezultatul final.Unirea Spantov a controlat jocul in mare parte,in afara celor sase goluri ratand peste zece ocazii clare de a marca.Spantovul egaleaza la puncte liderul FP Galbinasi pentru ca acestia au incasat prima infrangere din acest sezon,1-2 in fata Viitorului din Sohatu.

Echipa de seniori a acumulat inca 3 puncte dupa reusita cu 7-2 in compania echipei din Frumusani.