duminică, 7 noiembrie 2010

Unirea AEK Podul Pitarului - Unirea Spantov

Derby-ul rundei cu numarul XI s-a disputat la Podul Pitarului.Gazdele au primit vizita vicecampioanei,Unirea Spantov.Meciul a fost inceput mai bine de echipa de pe locul 3 ,dar fara ocazii clare de gol.Baietii de la Spantov s-au acomodat greu cu terenul mic deoarece nu puteau sa isi efectueze jocul obisnuit.Ocazie buna de a marca a fost in minutul 32 ,insa portarul Radu a scos din vinclu sutul de la 30 de m trimis de fundasul stanga de la AEK.Sase minute mai tarziu decarul a ramas singur cu acelasi Radu,insa nu a putut sa il invinga din 3 m,acesta avand un reflex spectaculos.Unirea a calmat jocul si astfel au aparut si ocazii de gol,un sut pe langa din 10 m si o lovitura libera indirecta trimisa putin afara de Stefan Dumitrescu.Prima repriza a fost foarte spectaculoasa,cu un joc rapid si cu multe ocazii de a se marca,0-0.Dupa pauza,sfaturile antrenorului au imbunatatit jocul ,iar baietii fiind acomodati deja cu suprafata au practicat un joc mult mai bun decat in prima parte.Golul a sosit in minutul 74 cand "Bogdan Stancu" al Spantovului, Stefan Dumitrescu ,a primit o minge din partea dreapta si de la 20 de m a trimis o bomba langa bara,fara sa-i lase vreo sansa portarului,0-1.Acelasi jucator a demonstrat ca este intr-o forma de zile mari si a reusit sa il invinga din nou pe goal-keeperul advers din 6 m,dupa o centrare din corner.Asadar,scor final 0-2.Unirea reuseste a 10 victorie din acest sezon si se instaleaza confortabil in fotoliul de lider al Seriei A.